Čistička lokomotivních dvojkolí TT

Jelikož jsem měl problémy s čištěním dvojkolí, hlavně u vlastnoručně stavěných modelů, které jsou choulostivější na případné poškození, tak jsem hledal jaké jsou komerční možnosti a nejvíce mě zaujala „čistící kolej“ od japonské společnosti Tsugawa (Tsugawa wheel cleaner). Jedná se o jakousi vodivou pěnu na kterou se model postaví a točením hnacích dvojkolí místě se tato očistí. Nelze takto čistit nehnaná dvojkolí, ale to mě nevadí. Bohužel čistička je nabízena pouze v Japonsku běžných velikostech, tedy H0 a N. Lze však zakoupit náhradní čistící pásky. Toho jsem využil a čističku pro TT jsem postavil svépomocí.

Zakoupil jsem náhradní čistící pásky pro velikost H0. Když jsem je kupoval, tak jsem je v ČR v nabídce nenašel. Zakoupil jsem je v německém e-shopu Modellbahnunion.com. Aktuálně jsou dostupné i ČR u Adigital, zde jsou i výrazně levnější.

Chassis čističky jsem vytiskl na 3D tiskárně z PLA. Délku jsem navrhl, tak aby se díly vešly na tiskárnu Průša Mini. Do čističky se vejdou vozidla do délky 185mm (přes nárazníky). Nevejdou se tedy dlouhé motorové vozy, ale i ty je možno vyčistit za předpokladu částečné demontáže čističky a čištění každého podvozku zvlášť. Navržená délka má navíc tu výhodu, že čistící pásky pro H0 se rozříznou přesně napůl, lze tedy postavit 2 kusy čističky, resp. zakoupením 1 balení pásků máme náhradní sadu pro výměnu, neboť pásky se časem zanesou nečistotami.

Z dalšího materiálu je potřeba:
2x Šroub M2x8 s válcovou hlavou
2x Matice M2
2x zdířka pro banánek 2mm

Nyní již k vlastní stavbě. Vytiskneme potřebné díly z PLA. Já jsem tiskl vrstvu 0,15, ale není to příliš podstatné. Důležité je, že v koncových blocích jsou zatisknuté matice. Tisk je tedy třeba přerušit ve výšce 4,55mm – vychází z vrstvy 0,15mm – během přerušení se vloží matice do příslušných vybrání a tisk se poté dokončí.

Vlastní stavba je jednoduchá. Zkrácené čisticí pásky vložíme do vybrání a přichytíme přišroubováním koncových bloků. Pásky jsou opatřeny samolepkou, ale tuto nevyužívám. Zbytečně by byla práce s odlepováním při výměně. navíc lze takto pásky otočit a pro čištění využít i vnější hranu. Tím se životnost pásků prodlouží na dvojnásobek.

Přívod proudu jsem vyřešil pomocí 2mm zdířek, které jsem vlepil rychlým epoxidem do jednoho z bloků. Kontakty zdířek jsem zkrátil, tak aby přesahovaly cca 0,5mm pod spodní plochu bloku. Tím je po přišroubování bloku přes pásek zajištěn dostatečný kontakt.

Vlastní čistění je jednoduché. Připojíme napájení. Lokomotivu postavíme na čističku a dle směru jízdy jí zapřeme o jeden z bloků. Lokomotivu rozjedeme proti bloku. Pohybem dvojkolí po páscích dojde k očištění.

Pro stroje, které se nevejdou na délku demontujeme blok bez napájení a model přidržíme rukou. Očistíme napřed jeden podvozek a poté druhý.

To je celé. Kdo chce může si čističku dle tohoto návrhu postavit sám. Potřebné .stl modely pro tisk jsou ke stažení zde. Nicméně upozorňuji, že soubory jsou určeny pouze pro soukromý tisk, ne výrobu čističky na prodej…

Čistička dvojkolí TT (staženo 260× )

image_pdfStáhnout příspěvek ve formátu pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *